Menu
A+ A A-

Miasto

Szklarska Poręba leży w południowo-zachodniej części Polski. W strukturze administracyjnej jest gminą miejską powiatu jeleniogórskiego, wchodzącą w skład województwa dolnośląskiego. Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Kamiennej, rozdzielającej Karkonosze i Góry Izerskie, u podnóża góry Szrenica (1362 m. n.p.m.).

Miasto podzielone jest na części: Górną, Średnią i Dolną. Walory wypoczynkowe Szklarskiej Poręby pozwalają na aktywny wypoczynek zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Do podstawowych walorów letniego wypoczynku należy zaliczyć piesze wycieczki po Karkonoskim Parku Narodowym oraz rowerowe wycieczki po Górach Izerskich.

Zimą podstawowym walorem jest możliwość uprawianie narciarstwa. Ski Arena Szrenica oraz pobliskie czeskie ośrodki narciarskie czynią ze Szklarskiej Poręby doskonałe miejsce do uprawiania snowboardu oraz narciarstwa zjazdowego. Równie długo zalęgająca pokrywa śnieżna oraz szczególne warunki klimatyczne w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach sprawiają, że jest to jeden z najlepszych w Europie terenów do uprawiania narciarstwa biegowego.

Turystom poszukujących spokoju, Szklarska Poręba oferuje liczne trasy spacerowe z punktami widokowymi, a także ciekawe zabytki i muzea. W krajobrazie okolic Szklarskiej Poręby dominują lasy. Walory turystyczne oraz korzystne usytuowanie miasta, w pobliżu dużych europejskich miast: Praga (139 km), Wiedeń (280 km), Wrocław (140 km), a także bliskość przejść granicznych: polsko-czeskie (8 km), polsko-niemieckie (71 km), czyni ze Szklarskiej Poręby atrakcyjny ośrodek, nie tylko pod względem turystycznym i wypoczynkowym, ale także gospodarczym.